Deka pro miminko – dečka je hotová

Série článků Deka pro miminko:

  1. Výběr příze
  2. Háčky a vzory
  3. Čtete: Dečka je hotová

Na začátku jsem si myslela, že si na svůj první háčkovaný projektík neberu žádné velké sousto. Ale ano, vzala 😅 Dečka mi trvala pár týdnů a to jsem opravdu nečekala. Tak jakpak to s ní tedy bylo. Jak už jsem psala v článku o vzorech, nejprve jsem se ubírala cestou vzorovaného úpletu. To se ukázalo za prvé dosti náročné a za druhé by konečný výrobek byl zbytečně těžký, co do hmotnosti. Nakonec vyhrála jednoduchost. V té je síla.

Jaka je ta dečka?

Dečka je velká 85 x 55 centimetrů. Každý si ji však může vytvořit podle potřeby. Používala jsem bambusovou směsovou přízi Perla (více o výběru materiálu se dozvíte v předchozím článku) s háčkem o velikosti 3,5. K zhotovení vám postačí znát opravdu jen základ háčkování. Řetízek, dlouhý sloupek na hlavní část a posléze krátký sloupek na lem. Můj cíl byl mít dečku ne příliš teplou, spíše na přikrytí v domácím, teplém prostředí.

Jak ji uháčkovat?

Návod sám o sobě je velmi jednoduchý. Začněte řetízkovými oky až do požadované délky dečky. Poté práci otočte a pokračujte klasickými dlouhými sloupky. Vždy jeden sloupek do následujícího oka. Chceme zachovat strany stále stejné. Nesmíme zapomenout při obracení práce vždy přidat dvě řetízková oka, někdo přidává tři. Začátek nové řady je vždy až do 3 oka. To se dělá kvůli vyrovnání výšky dlouhého sloupku. Tak pokračujete až do vámi požadované šířky. Ukončete pevným okem, kterým protáhnete ustřiženou přízi. Tím vznikne uzlík. Je to jednoduché, nicméně časově náročnější. Trénink trpělivosti, ale zase to krásně čistí hlavu a to se počítá 🧘‍♀️. Na hlavní, fialovou část padlo 5 a půl klubíčka. Určitě tedy počítejte minimálně s 6 klubky. Záleží samozřejmě na velikosti, kterou si zvolíte, síle utahování a také na materiálu. Nicméně pod 5 klubek se myslím nedostanete.

Potřebujeme olemování?

unnamed (2)

Hurá! Máme to nejtěžší hotové. Jdeme na olemování. Možná si říkáte, jestli to není zbytečná práce navíc. Věřte, že ne. Lem celé dílko krásně zjemní, uhladí a dodá tomu ten správný šmrnc. Můžete zvolit stejnou barvu či vybrat něco kontrastnějšího. Fantazie má zelenou. Navázání lemu jde různými způsoby. Já zvolila tuto. Připravte si na nové přízi klasickou začáteční smyčku (jako byste začínali řetízek), háček, který je ve smyčce, protáhněte pod jedním z ok na okraji dečky (je úplně jedno kde, pojedete pak lem kolem dokola celé deky). Nahoďte si novou přízi a protáhněte ji pod okem, znovu nahoďte a protáhněte smyčkou. Zní to složitě, ale je to jen klasický krátký sloupek navázaný na již stávající oko. Nyní pokračujte krátkými sloupky kolem dokola celé dečky. Opět jeden sloupek do jednoho oka. Výjimku tvoří rohy. Zde udělejte minimálně tři sloupky do stejného, tedy rohového oka. Vznikne vám díky tomu hezká oblinka. Po stranách, kde nejsou přímo oka, jak je znáte, využijte místo nich vzniklé dírky. Lem můžete udělat tlustý podle svého uvážení, u mě to jsou tři řady krátkých sloupků. Ukončení je opět pomocí pevného oka.

A voila, dečka je na světě!

Už zbývá jen začistit, zapošít zbytky příze po navazování klubíček a ukončování. Stačí na to velká jehla. Vlnu několikrát protáhněte úpletem v různých směrech, tak aby nebyla vidět a ustřihněte.