Deka pro miminko – výběr příze

Série článků Deka pro miminko:

  1. Čtete: Výběr příze
  2. Háčky a vzory
  3. Dečka je hotová

Od mala jsem obdivovala babičku, jak jí jde pletení hezky od ruky. Chtěla jsem se to také naučit, ale nikdy se ze mě a dvou jehlic nestali kamarádi. Když roky pokročily, padlo mi do oka háčkování. To už bylo lepší, jen trpělivost v té době chyběla. V paměti zůstalo jen řetízkového oko a pár základů krátkých sloupků. Teď, v době těšení se na miminko, mě to k háčku a klubíčku znovu táhne.

“V hlavě se mi zrodil, na začátek snad i jednoduchý, projekt. Uháčkuji malému krásnou dečku do postýlky/kočárku.”

S nadšením jsem začala shánět vše potřebné. A hned se ukázal první zádrhel: Jaká příze se na takovou dečku vlastně hodí? Tloušťka, materiál, kolik jí bude potřeba a další? Hlava mi z toho šla kolem. Sortiment v obchodech je opravdu velký. Nejprve tedy malý průzkum o který se s vámi chci podělit. 

Snad nejdůležitějším aspektem je samotný materiál. Miminka mají hodně jemnou a citlivou pokožku. Je tedy potřeba aby se jednalo o prodyšné materiály. I když spousta přízí se honosí certifikátem Vhodné pro děti, u většiny se jedná o umělá vlákna. To není vůbec na škodu například u háčkovaných hraček. Ale asi souhlasíte, že zde se jedná o delší přímý kontakt s pokožkou, dávala bych tedy přednost spíše přírodním zdrojům. Příště se koukneme na výběr háčků a jednoduchých vzorů.

100% Bavlna

Bavlna je sama o sobě dosti tuhá. Pokud budeme chtit dečku hezky měkkou, prodyšnou a poddajnou, je skvělé najít ideálně 100% bavlněnou přízi bez mercerace. (Jedná se o způsob zpracování.) Z takových klubíček bude přikrývka jemnější a savá. Ale i bavlněné směsi jsou skvělou a levnější variantou, o nich více níže. Bavlna se hodí na teplé jaro nebo léto. Materiál nemá extrémní hřejivost, určitě tedy není do zimního období.

Z čeho můžete vybírat:

Alize Bella Batik – 100% bavlna s návinem 180 m, vhodné pro háčky 1-3, v krásných melírovaných barvách

Vlna-Hep Camilla – 100% bavlna s návinem 125 m, pro háčky 1-3

Směs bambusu s bavlnou

Skvělá kombinace dvou přírodních materiálů. Je zde zajištěna prodyšnost, hebkost, antibakteriální účinky bambusu a také dobré termoregulační vlastnosti. Proto se hodí na celoroční použití. Jedná se o univerzální příze. Snesou i pevnější utahování a přece jsou lehké. To se pro začátky může hodit.

Zatím můj favorit 🙂 

Himalaya Deluxe Bamboo – 60% bambus a 40% bavlna s návinem 250 m, pro háčky 3,5 – 4 

Vlna – Hep Perla – 60% bambusová viskoza + 40% bavlna s návinem 125 m, pro háčky 2,5 – 3,5 

Merino vlna

Pověstně Merino má opravdu skvělé termoregulační a antibakteriální vlastnosti. Jemnost, nadýchanost, celoroční využití. V zimě bude krásně hřát, naopak v parnu zase dýchat. U merina se nemusíte bát žádného “kousání”. Je zde ale potřeba dávat pozor na vzor a techniku háčkování. Lepší je ji příliš neutahovat a nechat ji spíše volněji. Jinak by mohla být deka těžší, což u malých miminek může být naškodu. Proto se Merino trochu víc hodí na pletení.

Etrofil Wool Rich

Etrofil Wool Rich – 100% merino biovlna s certifikací pro děti do 3 let, návin 233 m, nebarvená, je tedy v přírodních barvách, pro háček 4-5

Etrofil Ipek Yolu – 90% merino a 10% ručně barveného hedvábí, díky tomu můžeme vytvořit krásné barevné variace, návin 400 m, háček 4-5

Směsi bavlny s akrylem nebo polyakrylem

Kombinace přírodních materiálů s umělými vlákny je vhodná celoročně, výjima horkého léta. V parnu mohou hůře dýchat, dítě se pak zpotí. Například na jaro/ podzim do kočárku jsou ideální. A nebo pro výrobu fusaku. Materiály bývají ve velké škále barev a proto se hodí i na efektní dečky, například na focení miminka. Také díky přidanému akrylu se s nimi hezky pracuje a drží si tvar.

Značek a přízí je v této kategorii hodně, tak jen pár tipů:

Etrofil Organic Cotton – směs 60% organická bio bavlna a 40% akryl s certifikátem pro děti do 3 let, návin 105 m, vhodné pro háčky 5

Bambino Lux Cotton – 60% organická bavlna a 40% akryl s antipilling úpravou, návin 105 m, pro háčky 2-5

Bambino Lux Wool – 60% organická merino vlna a 40% akryl s návinem 160 m, ideáln pro háček 3. Příze je vhodná pro zimní období. 

Himalaya Dolphin Baby – žinylková příze, 100% polyester s návinem 120 m, pro háčky 4 – 5, je ale možné použít i háček 7

Ale jakým vzorem deku háčkovat a jaký použít háček? Koukneme se příště…